Single Blog

  • Home
  • Dbajmy o siebie. Również w sieci.

Dbajmy o siebie. Również w sieci.

GMP Solutions 10 listopada 2020 0 Comments

Korzystamy z internetu na coraz większą skalę. Urządzenia mobilne i sieć kojarzą nam się z wygodą, jednak musimy pamiętać o zachowaniu  niezbędnych środków ostrożności, by problemy nagle nie przesłoniły korzyści.

Jak niwelować zagrożenia i zachować bezpieczeństwo danych w sieci? 

Jak uchronić dzieci od niepożądanych treści? Jak zabezpieczyć się przed oszustami czyhającymi na naszej dane? Wszyscy przecież chcemy ‘surfować’ po sieci bez narażania na zakusy na nasz wizerunek czy pieniądze.

Za magazynem Komputer Świat i NY Times’em możemy Wam podsunąć 9 prostych sposobów na zapewnienie prywatności w sieci.

Oto one:

1. Korzystaj z komunikatorów szyfrujących.

Szyfrowanie pomaga chronić wrażliwe dane. Warto z niego korzystać nawet w rozmowach tekstowych. Przykład: szyfrujący komunikator Signal.

2. Klikając na linki i otwierając dokumenty zachowaj ostrożność.

Nie klikaj w podejrzane odnośniki, regularnie odświeżaj oprogramowanie i stosuj programy antywirusowe, np. ESET Internet Security.

3. Zabezpiecz dysk komputera.

Użytkownicy systemów Windows (7 Ultimate oraz 8, 8.1 i 10 Professional) mogą skorzystać np. z funkcji Bitlocker. We wszystkich wersjach Windows  można stosować VeraCrypt. Do plików w chmurze warto użyć Cryptomatora.

4. Mądrze używaj haseł.

Najlepiej mieć do każdej witryny osobne hasło. Żeby się nie pogubić, możemy zastosować menedżer haseł, np. Last Pass, KeePass lub inny.

5. Stosuj dwuetapową weryfikację.

Drugim poziomem ochrony prywatności może być wysłanie kodu na telefon. Stanowi dodatkową przeszkodę dla intruzów i chroni naszą pocztę, konta społecznościowe czy służbowe.

6. Wybieraj HTTPS.

Witryny, z których korzystamy, powinny używać bezpiecznego protokołu https. W przeglądarce możemy dodać wtyczkę HTTPS Everywhere, która wymusza połączenie typu HTTPS. Jest dostępna dla przeglądarek: Chrome, Firefox, Opera i Firefox / Android.

7. Używaj VPN.

VPN, czyli Virtual Private Network tworzy swego rodzaju tunel do przesyłu, danych z utajnieniem lokalizacji. Jest wskazane przy korzystaniu z publicznych sieci Wi-Fi.

8. Uważaj z trybem incognito.

Po prostu nie jest całkiem prywatny, i nawet w trybie incognito nie stajemy się ‘niewidzialni’ w sieci.

9. Pomyśl o bezpiecznej wyszukiwarce.

Choć Google króluje w sieci, są dla niego alternatywy, np. DuckDuckGo, która zapewnia anonimowość. Pamiętajmy jednak, że dzięki zebranym danym wyszukiwania z Google cechuje duża precyzja i celność.

Tyle ostrzeżeń i podpowiedzi. Mamy nadzieję, że będą pomocne. Konkluzja jest prosta – warto “zadbać o siebie” w sieci. Niech nam służy bezpiecznie, w pracy, biznesie, nauce i rozrywce.

Warto też poznać i skorzystać z gotowych rozwiązań – tu polecamy nowość na rynku od HP.

HP Wolf Security for Business obejmuje rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa, które zostały wbudowane w sprzęt. Dostarcza bezpieczne fundamenty, stawiające ochronę na pierwszym planie.

Kliknij tu i poznaj jak HP podchodzi do tematu bezpieczeństwa i jakie rozwiązania proponuje dla biznesu i domu.